Mümin Suresi’nin Fazilet ve Sırları

Mümin Suresi’nin Fazilet ve Sırları
  • Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Kim Mümin suresini okursa, ona dua etmeyen ve onun için istiğfarda bulunmayan hiçbir Nebi, Sıddık, Şehid ve mümin ruhu kalmaz.”(1)
  • Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Her kim sabahladığı zaman Mümin suresinin 1-3 ayetlerini ve Ayetül-Kürsi’yi okursa, akşama kadar bunların sayesinde korunur ve kim bunları akşamladığı zaman okursa, bunların sayesinde sabaha kadar (bütün müsibetlerden) korunur.”(2)
Rivayet Edildi ki:
  • Her kim her üç günde bir Mümin Suresinin tamamını okursa, Allah’ü Teala onun gelmiş, geçmiş ve gelecek hatalarını bağışlar, affeder. O kimseyi takva sahibi bir kişi yapar ve onun ahiret hayatını, dünya hayatından daha hayırlı bir hayat ve yaşam yapar; ahireti cennet olur.
  • Kötü insanın şerrinden emin olmak için 7 kere okunur.
  • Her kimin ciğer, kalp ve dalağında rahatsızlık bulunurda (maddi çareler aramak, yani doktora gitmek ve verdiği tedaviyi uyguladıktan sonra) bu sureyi yazıp zemzem suyunun içine koyup içerse, Allah’ın izniyle hastalığına şifa olur.
  • Haksızlığa uğrayıp da haklı olan davayı kazanmak için bir kere Besmele ile beraber Mümin Suresinin 12. ayetini 537 kere tekrarlanır. (Unutmamak gerekirki Kaderde tespit edilen ne ise o nun önüne Allah’ın izni ile hiç bir kimse ve şey geçemez. Takdir yüce Allah’ındır. Kulun yapması gereken rıza ve sabırdır. Yalan söylemek müslümana yakışmaz)
  • Şerli kimselerin kötülüklerinden korunmak için bir kere Besmele ile beraber .Mümin Suresinin 44. ayetini okuyup dua edilmelidir.
  • Hayvanların sayı bakımından artıp, bereketlenmesi için Mümin Suresinin 79-81. ayetleri bir kağıda yazılıp suyun içinde bekletildikten sonra onlara (Hayvanlara) içirilmelidir.
Mümin Suresi’ni okumak için tıklayınız.

Dipnot ve Kaynaklar

[1]Kadı Beyzavi, Beyzavi Tefsir (Envarut Tenzil ve Esrarut-Te’vil), 2/305
[2]Tirmizi, Fedailü’l-Kuran’an, 2; Darimi, Fedailü’l-Kur’an, 2/449
Daha yeni Daha eski