Peygamber Efendimizin Kedisi ve İsmi

Peygamber Efendimizin Kedisi ve İsmi

Bazı toplumlarda kedilerin uğursuz olduklarına inanılır. Ancak Peygamber Efendimizin de bir kedisi olduğunu biliyor muydunuz? İşte detayları…

Müslüman toplumlarda hayvanların girdiği evde edilen ibadetlerin kabul edilmeyeceğine dair bir algı vardır. Pis ortamlarda yapılması doğru olmayan bu ibadetin kediler söz konusu olduğunda da geçerliliğini yitireceği düşünülür. Ancak durum pek de öyle değildir. Hayvan sevgisi çoğu insanda var olan güzel bir duygudur; Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed de bu insanlardan biridir. Anlatılanlara göre kedinin su içtiği kaptan abdest almakta bir sakınca yoktur. Peki Peygamber Efendimizin bir kedisi olduğu doğru mudur? Gelin, Peygamber Efendimizin kedisinin adına birlikte bakalım ve bu ismin hikayesini inceleyelim.

Rivayetlere göre bir sefer sırasında karşısına yavrularını emziren bir anne kedi çıkan Hz. Muhammed, kedilerin başına muhafız dikip onların güvenliğini sağlamak istemiş, orduyu kedilerin etrafından güvenli bir şekilde dolaştırmıştır. Seferden döndüğünde muhafızdan kediyi almış ve adını Müezza koymuştur. Müezza, Arapça dilinden çevrildiğinde saygı gören, ağırlanan, sevgi gören anlamlarına gelmektedir. Siyah ve beyaz renklerde bir tekir kedi olduğu rivayet edilen Müezza, Hz. Muhammed ile yaşamaya başlamıştır. O dönemlerde Müslüman insanlar, hayvanların pis olacağına inandıkları için evlerinden uzaklaştırmak için yollar denemişlerdir. Ancak Hz. Muhammed bu algıyı yıkmış ve şöyle buyurmuştur;

Kedi pis değildir. Onlar en temiz ağza sahiptirler. Abdest suyunuzdan içmesi suyu pisletmez. O da ev halkınızdan birisi gibi temizdir. Etrafınızda, evinizde, serbest dolaşmasına izin verin.

Hz. Muhammed.
Kimi rivayetlerde Hz. Muhammed namaz kılarken sokmak için yaklaşan yılanı Müezza’nın öldürdüğü söylenmektedir. Aynı zamanda Peygamber Efendimizin hadislerini aktaran Ebu Hureyre, Hz. Muhammed’in kedi satın almayı ve satışını yapmayı yasaklamış olduğundan ve kedilere iyi davranmayanların cehennemde ceza çekeceğini belirttiğinden bahsetmiştir.

Kedisi Müezza uyanmasın diye hırkasını kesip öyle ayağa kalkan bir peygamberdi Hz. Muhammed. Günümüzdeyse Müslüman olduğunu söyleyip bu masum hayvanlara zarar vererek eğlenen insanlarla karşılaşıyoruz. Ancak unutulmasın ki bu dünyada yakılan her canın diğer tarafta bir karşılığı olacak. Umarız Peygamber Efendimizin kedisi hakkında hazırladığımız makalemizi beğenmişsinizdir.
Daha yeni Daha eski