Müslümanlara Peygamber Efendimizden Tavsiyeler

Müslümanlara Peygamber Efendimizden Tavsiyeler

Allah(c.c)’ın habibi,alemlerin yaratılma vesilesi olan ve biz müslümanların önderi olan ve bizlere gerçek bir müslüman olmak konusunda bir rehber olan peygamber efendimiz her fırsatta biz müslümanlara tavsiyeler de bulunmuştur. Müslümanlar için peygamber efendimizden tavsiyeler bizzat onun ağzından çıkmıştır. Bu tavsiyeleri peygamber efendimiz ashab-ı Kiram’dan Ebu Zer Giffari’ye vermiş ve o da diğer müslümanlara aktarmıştır.

Gençliğiniz, sağlıklarınız, servetiniz, zamanınız ve hayatınızdan yararlanın

Peygamber efendimiz şöyle buyurmuştur: Ey Ebu Zer! Beş şeyin ganimetini bil:Yaşlılıktan önce gençliğin,hastalıktan önce sağlığın, fakirlikten önce zenginliğin, meşguliyetten önce boş vaktin ve ölümden önce hayatın.

Değerli mümin kardeşlerim insanoğlu bu dünyadaki hazinelerin kıymetini bilemez. Peygamber efendimizden tavsiyeler de olduğu gibi yaşlı olmadan önce gençliğin, hasta olmadan önce sağlığın, fakir olmadan önce zenginliğin meşgul zamanlarından önce boş vaktinin ve ölümden önce hayatının kıymetini bilmez. Öyle ki hiç ölmeyecekmiş gibi bu dünyaya çalışır.Ancak ahiret hayatı için hiç bir hazırlık yapmaz. Gelin peygamber efendimizin tavsiyelerine kulak verelim.

Erteleme

“Ey Ebu Zer! Ertelememeye dikkat edin. Bugünün işini yarına erteleme. Yarın başka bir işin olabilir. Böylece yarın pişman olabilirsiniz.”

Bugünün işini yarına bırakmak biz insanların genel yaşantısıdır. Malesef insanlar olarak rahatımıza düşkün canlılarız. Öyle ki sanki ölmeyecekmiş gibi bu dünya hayatına sıkıca sarılmak bizlere diğer insanlardan miras kalmış. Anne ve babalarımızdan yada çevremizdeki diğer insanlardan sanki ölmeyecekmiş gibi bu dünya hayatına sarılmayı ister istemez öğreniyoruz. Peygamber efendimiz Ebu Zer(r.a)’e verdiği bu tavsiye ile bugünün işini yarına bırakmamamız gerektiğini belirtmektedir.


Zamanını Boşa Harcama

“Ey Ebu Zer! Zamanını boşa harcama, biliyorsun ki insanın içinde iki tehlikeli nitelik vardır.Eğlenceye zaman ayırmak ve gülerek zamanını öldürmek.”

Sosyal medyanın zamanımızın büyük bir kısmını ele geçirdiği şu günlerde peygamber efendimizin şu tavsiyesinin ne kadar da yerinde olduğunu görmemek elde değil. Öyle bir duruma geldi ki sosyal medya artık dinimizi bile etkilemeye başladı. Sosyal medya başlangıçta ailelerin kaynaşmasını hatta uzun süredir görmediğimiz kişileri görmemizi sağlamış olsa da gün geçtikçe viral olan videolarla aile yaşantımızı yerle bir etmekte, dinimizi etkilemektedir. O halde sosyal medyanın bizleri etkilemesine izin vermeyelim.

Cehaletinizi Kabul Edin

Peygamber efendimiz Ebu Zer(r.a) verdiği tavsiyede insanın cehaletini kabul etmesi gerektiğini, onun en büyük düşmanının cehaleti olduğunu belirtmiştir. Öyle ki insan bir takım bilgiler öğrendiği zaman kendisini bütün bilgileri bilir gibi görmektedir. Ama Kur’an-ı Kerim’de Şura süresinin 12. Ayeti kerimesinde buyrulduğu gibi “Göklerin ve yerin anahtarları O’nundur. Dilediğine rızkı bol verir ve (dilediğine) kısar. Şüphesiz O, her şeyi hakkıyla bilendir.” herşeyi bilen sadece ve sadece bizlerin yaratıcısı olan Cenab-ı Allah’tır.

Günahlarınızı Küçümsemeyin

“Ey Ebu Zer! Şüphesiz mümin günahlarını bir kaya gibi görür ve onun üzerine düşeceğinden korkar veya günahını bir sinekmiş gibi görür. Şüphesiz ki Allah bir kuluna iyi dileklerinde bulunacağı zaman onun günahlarını affeder. O dilediğini affeden ve hidayete erdindir.”

İnsan için ve özellikle bir müslüman için asıl tehlike günahlarını göz ardı etmeye başladığı zamandır. O halde günahlarımızı göz ardı etmemeli ve günahlarımız için Cenab-ı Allah’a dua etmeliyiz. Peygamber efendimiz yukarıdaki tavsiyesinde günahlarımızı asla ve asla küçük görmememiz gerektiğini belirtmektedir.

Şüphesiz ki peygamber efendimizden tavsiyeler bizlerin gerek bu dünyada gerekse ahiret hayatında mutlu olmasını sağlamak için birer rehber niteliği taşımaktadır.
Daha yeni Daha eski