Zeyneb bint Ali

Zeyneb bint Ali

Zeyneb bint Ali. İsminin anlamı; “Ziynetli ve süslü hanım” demektir. Efendimiz’in (sas) Hazreti Fatıma’dan (ra) olan torunu ve Hazreti Ali’nin (ra) kızıdır. Miladi, 628 yılında Medine’de dünyaya gelmiştir.

Hazreti Fatıma (ra), en büyük kızına, en büyük ablasının ismini vermiştir. İkinci kızına ise, diğer ablası Ümmü Gülsüm’ün ismini vermiştir.

Hazreti Zeyneb (ra), kardeşi Hazreti Hüseyin’e (ra) çok benzerdi. Cesareti, vakarı ve sabrı ile nice erkeklere yiğitliği öğretir. Hayatından ders alınacak çok hadise vardır. Fakat şu olayı nakletmemiz Hazreti Zeyneb’in (ra) ne denli takvalı bir hanım olduğunun isbatıdır. Tam Peygamber torununa yakışır bir hayat yaşamıştır. Nakledeceğimiz hadiseyi yeğeni Seccad’tan dinleyelim:

“Halam Zeyneb, o gece (Kerbela gecesini kast ediyor. Kerbela da gözlerinin önünde kardeşi Hüseyin’i ve yeğenlerini şehit ettiler ve daha nice felaketlere şahitlik etmiştir.) seccadesinin üzerinden hiç kalkmadı ve sabaha kadar o hal üzere durdu.”(61)Aynı dedesi Efendimiz (sas) gibidir. O’da (sas) başına bir sıkıntı veya musibet gelince Allah’a secdeye kapanırdı.

Hazreti Zeyneb (ra), 57 yaşında Mısır’da vefat etmiştir.

61 Mahallatî, Seyyid Haşim Resûlî-yî; Zeyneb-i Kübra, s.31
Daha yeni Daha eski