Hasbunallahu Ve Nimel Vekil Zikrinin Anlamı ve Fazileti

Hasbunallahu Ve Nimel Vekil Zikrinin Anlamı ve Fazileti

Kuran-ı Kerim’in Ali İmran Suresi 173. Ayetinde de geçen ve Peygamber Efendimiz’den okunması tavsiye olan, fazileti ve tesiri bakımından önemli ve yüksek değeri olan bu zikir Allahu Teala’nın El-Vekil ism-i şerifiyle her işimizde, her durumda okunan, okunması gerekli olan dua ve tesbihlerdendir.

Her türlü sıkıntınız için bu dua çok makbuldür. Bu dua ile sıkıntınız çözümü için Allahü Teâlâ’yı vekil ediyorsunuz.

Her işinizi ve sıkıntınız Allah’ı vekil kılmak kadar üstün bir şey yoktur. Yüce Allah’ın vekilliği ile her işiniz kolaylaşır.

حَسْبُنَا اللّٰهُ وَنِعْمَ الْوَك۪يلُ

Hasbunallahu ve ni’mel vekil nimel Mevla ve ni’me’n nasîr.

Allah bize yeter, O ne güzel vekildir. O ne güzel vekil, ne güzel Mevla ve ne güzel yardımcıdır.

Faziletleri
  • En etkili ve güçlü, en tesirli sıkıntıdan kurtulma, kötülük düşünenlere karşı okunacak, kötü olan bir şeyi engellemek için sıkıntıdan kurtaran en çaresiz anda ve zor durumlarda okunacak en tesirli dua.
  • Hz. İbrahim (a.s.) ateşe atılmak için mancınığa konulduğu zaman Cibril aleyhisselam: “Bana ihtiyacın var mı” diye sordu. Hz. İbrahim (a.s.) O’na şöyle dedi; “Sana hayır, ama alemlerin Rabbine evet!” “Hasbunallahu ve ni’mel vekil ni’mel Mevla ve ni’me’n nasîr” “Allah Teala, bize yeter, O ne güzel vekildir. Ne güzel Mevla ve ne güzel yardımcıdır.” dedi de o yakıcı ateş kendisine “soğuk ve selametli” oldu. Bu sözü ilk söyleyen Hz. İbrahim (a.s.)'dır.

    Hz. Musa (a.s.) önünde deniz, arkasında düşmanı olduğu sırada: “Hayır!.. Muhakkak ki Rabbim benimledir; bana doğru yolu hidayet edecektir”. (Şuara 62) diyerek Rabbine sığındı da O’nun izniyle düşmanından kurtuldu.

    Sıkıntıda mı kaldın, derdin mi var o halde sen de hakkıyla koruyan, çok esirgeyen, her şeye kadir, rahmet edenlerin en merhametlisi olan Rabbül Alemine sığın ve “Hasbunallahu ve ni’mel vekil ni’mel Mevla ve ni’me’n nasîr” zikrini dilinden düşürme.
  • Her türlü sıkıntınız için bu dua çok makbuldür. Bu dua ile sıkıntınız çözümü için Allahu Teala’yı vekil ediyorsunuz. Her işinizi ve sıkıntınız Allah’ı vekil kılmak kadar üstün bir şey yoktur. Yüce Allah’ın vekilliği ile her işiniz kolaylaşır.
  • Bu dua her gün en az 100 kere okunabildiği gibi bir kaç kişi ile 70 bin defa okunursa sıkıntınızdan bir an önce kurtulursunuz.
  • İçinden çıkamadığınız bir sıkıntınız mı var bu dua ile Allah’a havale edin.

Daha yeni Daha eski