Ruh Sağlığının 5 Anahtarı

Ruh Sağlığının 5 Anahtarı

Sosyal hayatımız, fikri ve duygusal hayatımızın her zerresi, manevi amacımız olan Yüce Allah’a kulluk etmeye amacına döner. Biz insanoğlunun bu dünyaya gönderilme amacı hiç şüphe yok ki Cenab-ı Allah’a kulluk etmek içindir. Yine hiç şüphe yok ki bu kutsal görevimizde bizlerin akıl sağılığımızın ve ruh sağlığımızın yerinde olması gerekmektedir. Allah, kendisine inananlara temel bir amaç, odaklanma ve istek duygusu lütfetmiştir. Oysa inanmayanlar bu dünyada amaçsızca ve başı boş bir şekilde dolaşırlar. Allah bizlere lutfuyla bizlere Kur’an ve Sünnet olmak üzere iki adet hidayet bahşetmiştir. Cenab-ı Allah bizlere akıl ve ruh sağlığımızı korumak için bu iki hidayet kaynağından çok güzel öğütler vermiştir.


Kendinizi Küçümsemeyin

Çoğu zaman ,düşüncelerimiz ruh sağlığımıza zararlı hale gelir. Düşüncelerimizde çoğu zaman sorunlarımızın çok yıkıcı, çok büyük ve başedilemez olduğunu düşünüyoruz. Ancak Cenab-ı Allah Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurmaktadır: “Allah, bir kimseyi ancak gücünün yettiği şeyle yükümlü kılar. “

Müslümanlar olarak ister zihinsel, ister fiziksel isterse manevi olsun karşılaştığımız her türlü mücadeleyi aşmak için doğuştan gelen bir yeteneğe sahip olduğumuza inanırız. Bizler bu inançla güçleniriz. Şeytanın vesveseleri ile bizleri yenmesine ve amansız mücadelesinde öne geçmesine izin vermemeliyiz. Unutmayın ki Allah bizlerin nelerin üstünden geleceğini bilir ve bizlere ona göre zorluklar verir. Şüphesiz ki Cenab-ı Allah bizlerin şeytan ile olan amansız mücademizden galip gelmesini istiyor.

Mücadelenin Değerini Bilin

Cenab-ı Allah bizlere vermiş olduğu zorluklar ile sizce ne amaçlıyor olabilir. Yada farklı bir açıdan soralım soruyu. Allah sizce bu dünyada en çok zorluğu kimlere yaşatmıştır? Sa’d ibn Ebî Vakkas anlatıyor:

“Yâ Resûlallah, imtihanı en şiddetli olan insanlar hangileridir?” dedim. Şöyle cevap verdi:

“Onlar peygamberlerdir. Allah bir kuluna hayır murad ettimi onun cezasını tacil edip dünyada verir; bir kulu hakkında da kötülük murad ettimi onun günahlarını tutar, Kıyamet günü cezasını verir.”

Bu dünyada yaşayan peygamberlerin hepsi yoğun acı, kargaşa ve çeşitli zorluklarla karşı karşıya kaldılar. Yine de amel, kalp akıl ve ruh sağlığı konusunda en mükemmel olanlar onlardı. En çok acı çekenler onlardı ama yine de bu dünyada en çok şeyi başaranlar onlardı. Bu dünyada zorluklar yaşadığınız zaman bunun Allah’ın bizim için hayır istemesinin bir işareti olduğunu hatırlamaya çalışın.

Her Zorlukla Beraber Bir Kolaylık Vardır

Kur’an dan öğrendiklerimizde ve Kur’an kıssalarından çıkaracağımız bir ders var. Bu ders nihayet kurtuluş gelmeden önce işlerin daha da zorlaşacağı ve katlanılamaz gibi bir hal alacağıdır. Genellikle dibe vurduğumuzda olaylara bakış açımızda bir takım değişiklikler olduğunu görürdük. Öyle görünmeyebilir ama bu hayattan beklediğimiz umuttur. İşler sizin için daha da zorlaştığını hissettiğinizde köşeyi dönünce sizin için işlerin kolaylaşmaya başlayacağını unutmayın. Daha doğrusu bunu umut edin.

Yusuf (a.s) ve Yakup hikayesini unutmayın. Hz. Yakup önce oğlu Yusuf’u sonra görme yetisini kaybetmişken daha ne olabilir derken, bir anda oğlu Bünyamin’i de kaybeder. Ancak o Cenab-ı Allah’tan umudunu kaybetmez ve dua etmeye devam eder. Böylece bu onun son sınavı olur ve Önce Yusuf’u ve Bünyamin’i daha sonrada görme yetisini kazanır.

Dua’ya Başvurmaktan Çekinmeyin

Yaşadığımız zorluklar sırasında ruh sağılığı ve akıl sağlığımızı kaybedermiş gibi olduğumuz zaman ellerimizi açıp duaya başvurmaktan çekinmeyin. Dua bizler için Cenab-ı Allah ile konuşma aracımızdır. Onunla iletişim kurma yöntemimizdir. Cenab-ı Allah’a yalvararak bizlere kolaylıklar ihsan etmesi için dua edelim. Özellikle kutsal günleri boş geçmeyelim. Bugünlerde uykumuzdan feragat ederek dua edelim.

Sabır ve Namaza Sarılarak Yardım Dileyin

Sabır yaşadığınız zorluklar sırasında koruyabileceğiniz en erdemli niteliklerden biridir. Sabırlı olmak pasif veya çaresiz olmak değildir. Sabırlıyken mümirler olarak umutlu ve aktifiz. Sabretmek Allah katında çok büyük bir sevaptır. Şüphesiz Allah sabredenlerle beraberdir.

Sabır ile beraber namaza sarılmakda yardım dilemenin bir diğer adımıdır. Nafile namazlar kılabilirsiniz. Ayrıca namaz sırasında kendinizi daha iyi hissettiğinizi göreceksiniz. Unutmayın Allah namaz müminin miracadır. Kişisel hayatımız, iş hayatımız veya bu dünyada yaşadığımız zorluklar bazen ruh sağlığı ve akıl sağlığımızı bozacak huzursuzluk kaynağı olabilir. Bu huzursuzlukların üstesinden gelebilmek için sizlere yardımcı olacak 5 maddeyi bir araya getirdik.
Daha yeni Daha eski