Nefsi Terbiye Etmek İçin Peygamber Efendimizden Tavsiyeler

Nefsi Terbiye Etmek İçin Peygamber Efendimizden Tavsiyeler

1. Bolca İbadet Etmek

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) bir hadis-i şerifinde nefsi terbiye etmek için şöyle buyurmaktadır: “Ey gençler topluluğu, sizden evlenmeye gücü yeten evlensin. Çünkü evlilik gözü harama bakmayı önleyici ve iffeti de en iyi koruyucudur. Evlenme masrafına gücü yetmeyen ise oruç tutsun. Çünkü oruç kuvvetli bir şehvet kırıcıdır.”

Peygamber efendimiz (s.a.v.) nefis terbiyesi için bizlere bolca ibadet etmeyi tavsiye etmektedir. Bizler farz ibadetlerimizi yerine getirdikten sonra nafile ibadetlerde yerine getirmek nefis düşmanından korunmak için en önemli savaş kaynağımız olabilir. Bu nafile ibadetler bizleri Yüce Allah’a yakınlaştırmaktadır. Yapacağımız ibadetler bolca oruç tutmak, Kur’an-ı Kerim okumak ve nafile namazlar kılmak olabilir.

2. Doğru Arkadaşlar Edinmek

Peygamber efendimiz bir hadis-i şerifinde şöyle buyurmaktadır: “Kişi dostunun dini üzeredir. Öyleyse her biriniz, kiminle dostluk kuracağına dikkat etsin.”

Değerli mümin kardeşlerim peygamber efendimiz nefis terbiyesi için tavsiye ettiği bir diğer madde ise doğru arkadaş edinmektir. İnsan yakınındaki arkadaşının huyundan etkilenir.Öyleyse salih ve doğru arkadaşlıklar edinmek de nefsimizi terbiye etmek için uygulamamız gereken adımlardan birisidir. Unutulmamalıdır ki Cenab-ı Allah Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurmaktadır: 
“Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakının ve doğrularla beraber olun”

3. Kitap Okumak

Nefsi terbiye etmek için başvurulacak adımlardan birisi de kitap okumak olabilir. Öyle ki öncelikle Cenab-ı Allah’ın biz insanların okuması ve öğüt alması için indirdiği Kur’an-ı Kerim’den başlamak olabilir. Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim peygamber efendimize ilk olarak ikra yani oku kelimesi ile indirildi. Dinimiz her zaman okumayı emreden bir din olmuştur. O halde nefsimizi terbiye etmek ve kendimizi geliştirmek için sadece yüce kitabımız değil başka kitapları da okumalıyız. Kendimizi ve dinimizi ileri taşımak için kitaplar okumak ve bu kitaplardan öğütler almak nefis terbiyesi için güzel bir adım olabilir.

4. Yediklerimize Dikkat Etmek

Nefis terbiyesinin bir diğer adımı ise yediklerimize dikkat etmek ve açgözlülük gibi nefsin en büyük yardımcısını yok etmek. Peygamber efendimizin yemek adabında olduğu gibi 3 te 1 kuralına uymak nefsimizi köreltmek için güzel şeylerden birsidir. Karnımızın üçde birisini su, üçte birisini yemek ve üçte birisini de havaya ayırmak doğru yemek yemek şekli olacaktır. O halde nefsimizi terbiye etmek ve onun isteklerini köreltmek için yediklerimize dikkat etmemiz gerekmektedir.

5. Nefsi Terbiye Etmek İçin Zamanın Kıymetini Bilmek

Nefsimiz bazen bizlere zamanımızı boşa kullanmak için baskı yapar. Bu dünya hayatının fani yani gelip geçici bir dünya oluğunu unutturur. Zamanın kıymetini bilmek bir müslümana yakışan davranışlardan birisidir. Zaman nefsimizi terbiye etmek için başvurabileceğimiz en büyük yardımcılardan birisi olabilir. Peygamber efendimizin zaman yönetimi konusundaki hadis-i şeriflerden birisinde şöyle buyurmaktadır: “İnsanoğlu iki şeyin kıymetini bilmez: Sıhhat ve zaman.”

6. Nefsimizi Cezalandırmak

Nefsimizi terbiye etmenin yollarından bir diğeri ise nefsimizi cezalandırmak olmalıdır. Kendimize zarar verecek şeylere sevk eden nefsimizi bu davranışlar için nefsimizi cezalandırabiliriz. Örnek vermek gerekirse sigara içen bir kişi kendisine zarar vermek yerine nefsini cezalandırarak oruç tutabilir. Unutulmamalıdır ki oruç nefsi cezalandırmak için en önemli ibadetlerden ve en önemli araçlardan birisidir.
Daha yeni Daha eski