Üzerimde Nazar Olduğunu Nasıl Anlarım? Nazar Değmesinin Belirtileri Nelerdir? Nazar Kimlere Değer?

Üzerimde Nazar Olduğunu Nasıl Anlarım? Nazar Değmesinin Belirtileri Nelerdir? Nazar Kimlere Değer?

Öncelikle nazar haktır ve insan üzerinde etkisi vardır. Nazara karşı Allah'a sığınmak, bilhassa Felak, Nas, Ayetel Kürsi ve Nazar Duası okuyarak korunmak gerekir.

Nazar Kimlere Değer? 

İnsana, hayvana ve hatta cansız varlıklara bile değebilir. 

Nazar Değmesinin Sonuçları Nelerdir? 

Nazar değmesi hastalık yapar, hatta ölüme kadar götürebilir. Kadınlar ve çocuklar nazardan daha çok etkilenirler.

Göz değmesi, nazar hakkında rivayet edilen hadisler, bunun hak ve gerçek olduğunu açıklığa kavuşturmakta ve nazara karşı yapılması gerekenleri de ortaya koymaktadır. Yani nazar, bazılarının zannettiği gibi “batıl” bir inanç değil, hak ve gerçektir.

Nazar Değmesinin 5 Belirtisi

1. Nazar belirtilerinin en yaygını: “Karşı konulamaz uyku isteği” Nazara maruz kalan insanlarda yoğun bir uyuma isteği vardır. Çok uzun zaman uyuyup gerçekte uykularını alsalar dahi uykuya şiddetli gereksinim duyarlar. Sabahları çok güç uyanırlar. Gün içinde boş bırakılırlarsa hemen uykuya dalarlar.Üzerinde nazar olan şahıs herhangi biri ile konuştuğunda onun da uykusunu getirir. Ne kadar heyecanlı bir konu anlatırsa anlatsın karşıdaki kişi esnemeye başlar. Telefonda dahi konuştuğu kişinin uykusunu getiren insanlar vardır ki bunlar yoğun nazara maruz kalan kişilerdir.

2. Çok sayıda eşyanın kırılması ya da bozulması. Üzerinde nazar olan kişinin çok sayıda eşyası kısa bir sürede bozulmaktadır. Uzun yıllardır kullanılan eşyaların bozulup kırılması bir yana yeni alınan ürünler de bir çırpıda ciddi biçimde arızalanmaktadır.
Bazı durumlarda kişinin kullandığı saat, telefon gibi dijital ya da mekanik araçlar da ortada ciddi bir sebep yokken normalden daha sık bozulmaktadır. Eski insanlar bu durumu “Nazarın eli değdiği her şeyi bozar” sözüyle ifade etmişlerdir.

3. Unutkanlık ve dalgınlık sıkça görülen nazar belirtileridir: Nazara maruz kalan kişi daha önceden çok iyi bildiği birçok şeyi hızlı bir biçimde unutmaktadır. Birçok örnekte kişi kendi telefon numarasını dahi hatırlayamamaktadır. Nazara maruz kalan kişiler sadece ezberledikleri Kuran surelerini canlı biçimde hatırlamakta geriye kalan her şeyi unutma eğilimi göstermektedirler. Bu insanlarda çok iyi bildikleri konular hakkında hızlı cevap verme yeteneği ortadan kalkar. Kendi isimleri dahi sorulduğunda biran durup beklerler daha sonra cevap verirler.

4. Takıntılı hale getirilmiş devamlı davranış kalıpları ve sözcükler, Nazar belirtileri içinde en kolay fark edileni kişinin sürekli aynı hareketleri tekrarlayıp durmasıdır. Son zamanlarda ortaya çıkmış bir el hareketi, tespih, anahtarlık gibi eşyaları elden düşürmeme ve onlarla devamlı ritmik hareketler yapma, bir sözcüğe takılıp devamlı onu kullanma ya da bir şarkı nakaratını tekrarlayıp durma nazar belirtisi olarak kabul edilir.

5. Bıçak vb. keskin aletlerden duyulan yoğun korku nazar belirtilerindendir. Günlük hayatta insanlar bıçak ve jilet gibi kesici aletlerden korkmamaktadır. Mutfakta ve normal işlerde çok rahat kullandığımız bu araçlar nazara maruz kaldığımızda bize çok korkunç araçlarmış gibi gelir.

Nazara uğrayan biri bıçak gibi keskin araçlarla çalıştığında normal durumdan çok daha fazla ürküp korkmaktadır. Keskin aletlerden korkmanın yanı sıra ev hayvanlarından, karanlıktan ve yalnız kalmaktan korkma da nazar belirtisi olarak karşımıza çıkmaktadır.
Daha yeni Daha eski