Ehliyet Sınavı İçin Okunan Dualar

Ehliyet Sınavı İçin Okunan Dualar

Bir çok vatandaşımız ehliyet veya direksiyon sınavına girerek bir başarı elde ederek ehliyetini almak istiyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen ehliyet sınavına giren adaylar, ehliyet sınavı soruların cevaplarını iyi bilmeleri ve bu sınavdan heyecan olmadan geçmeleri için okunan duaları sizler için derledik. Bu süreç içerisinde stresi çokça yaşayan gençlerimiz, stres karşısında farklı çözümler arıyor. Bu nedenle dua, insanı hem sınavın stres ve korkusundan kurtarıyor, hem de rahatlatıyor. Hem de gerçek sığınağın ve gerçek korkulması gereken varlığı bize hatırlatıyor. Onun için sınavlara girecek adaylar, çalışmalarının yanında sınavlarını başarıyla atlatmak için sınava girerken okunacak duaları öğrenerek, manevi olarak da sınavlara kendilerini hazırlamak istiyor. Ayrıca Sınavdan çıkan adaylar için heyecanlı bir süreç başlıyor. Son hazırlıklarını tamamlamış olan öğrencilerimiz aşağıda hazırladığımız ehliyet sınav duasını okusunlar. Bu duayı sınav anında ve sınavdan hemen önce hatta sınav bittikten sonrada okuyabilirsiniz. Yüce Allah Azimüşşan şimdiden ehliyet sınavınızdan başarılı bir şekilde geçmeyi nasip etsin.

Bismillahirrahmanirrahim. Kale Rabbişrahli sadri ve yessirli emri. Vahlul uqdeten min lisani yefqahu qavli.

Okunuşu: Bismillahirrahmanirrahim. Kale Rabbişrahli sadri ve yessirli emri. Vahlul uqdeten min lisani yefqahu qavli.

Anlamı: Rahman ve Rahim olan Allahın adıyla. Ey Rabbim! Göğsümü aç, genişlet. İşimi kolaylaştır. Dilimde bulunan düğümü çöz de, anlasınlar beni.”

Ardından hemen şu duayı okuyoruz.

Bismillahirrahmanirrahim. “La ilahe illa ente Sübhaneke inni küntü minez – zalimin.”

Okunuşu: Bismillahirrahmanirrahim. “La ilahe illa ente Sübhaneke inni küntü minez – zalimin.”

Anlamı: Rahman ve Rahim olan Allahın adıyla. “Senden başka hiçbir ilah yoktur. Seni eksikliklerden uzak tutarım. Ben gerçekten (nefsine) zulmedenlerden oldum.”

Bu duaların ardından hemen şöyle devam ediyoruz.

Ve kul rabbi edhılnî mudhale sıdkın ve ahricnî muhrace sıdkın vec’al lî min ledunke sultânen nasîrâ

Okunuşu: Ve kul rabbi edhılnî mudhale sıdkın ve ahricnî muhrace sıdkın vec’al lî min ledunke sultânen nasîrâ.

Anlamı: Rabbim! Girilecek yere doğrulukla girmemi, çıkılacak yerden de doğrulukla çıkmamı sağla, bana tarafından yardımcı bir güç ver!

Ey Hayy ve Kayyum olan Allah’ım Senin rahmetine sığınırım.
Allah’ım, hamd sana mahsustur. Senden başka hamd olmaya layık yoktur.
Rabbim, bana indireceğin hayra muhtacım yarın gireceğim sınava başarılı bir şekilde geçmeyi nasip eyle. Emeklerimin boşa gitmesinden sana sığınırım. Önümdeki engelleri kaldır Allahım. Senden doğru söyleyen bir dil, sağlıklı ve sana teslim olan bir kalp istiyorum. Bildiğin her zararlı şeyin şerrinden sana sığınıyorum. Bildiğin her hayırlı şeyi istiyorum. Hakkımda hükmettiğin işlerin sonucunu hayır yapmanı istiyorum.

Bunlar okunduktan sonra “Allah’ım yardım et”, Bütün müslüman kardeşlerimin sınavlarında yardım et, zihin açıklığı ver” vs. gibi Türkçe istediğiniz kadar dua edin. Çünkü bencillik İslam’da yoktur. Bir müslüman kardeşimin herhangi bir alanda başarısı, bana gurur verir.

Ve duanız bittikten sonra “Allâhümme salli alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âli seyyidinâ Muhammed” demeyi unutmayın..
Daha yeni Daha eski