Zeyneb bint Huzeyme

Zeyneb bint Huzeyme

Zeyneb bint Huzeyme. İsminin anlamı; “ziynetli ve süslü hanım” demektir. Medine de fakir ve yoksullara çok yardımcı olduğundan dolayı kendisine “Ümmü’l-Mesâkin / Yoksulların Anası” derlerdi. Miladi, 596 yılında Mekke’de dünyaya gelmiştir.

Zeyneb validemiz, ilk evliliğini Uhud savaşında şehit düşen meşhur sahabi Abdullah b. Cahş ile yapmıştır. Eşi Abdullah şehit olup kendisi de dul kalınca, Efendimiz kendisiyle evlenmiştir. Ancak bu saadetli evlilik çok uzun sürmemiş üç ay sonra(34)vefat etmiştir.

Zeyneb validemizi, diğer hanımlardan ayıran en önemli vasıflardan biri hiç şüphesiz Efendimiz’in (sas) sağlığında vefat etmesidir. Hal böyle olunca o, Efendimiz’in (sas) sağlığında o zamana kadar(35)vefat eden ikinci hanımı, ama Efendimiz’in (sas) cenaze namazını kıldırdığı ilk hanımıdır. Çünkü ilk vefat eden Hatice validemize cenaze namazı(36)kılınmamıştır.(37)

Yeni evlilik yapıp ve daha ilk aylarda eşini kaybedenlerin haberlerini çok okumuşuzdur. Böyle ağır bir imtihanı Efendimiz’de (sas) yaşamıştır.

Zeyneb validemiz, Miladi 625 yılında 30 yaşında iken Medine de vefat etmiştir.

34. Miladi, 625/Hicri, 4. Yıl
35. Reyhane validemiz Hicri 10. yılda vefat edecek, onun cenaze namazını da Efendimiz (sas) kıldıracaktır.
36. Çünkü, o zaman cenaze namazı hakkında bir hüküm yoktu.
37. Yıldırım, Muhammed Emin, Hz. Peygamber’in Albümü, s.109
Daha yeni Daha eski