Ebû Leheb b. Abdülmuttalib

Ebû Leheb b. Abdülmuttalib

Ebû Leheb b. Abdülmuttalib. İsminin anlamı; “Alev Babası” demektir. Ebû Leheb, bilinenin aksine yüzü güzel ve çok parlak olan biridir.Bundan dolayı kendisine bu isim verilmiştir. Güzeller güzeli olan Efendimiz (sas) ile aynı kanı paylaşması onu yüzüne güzellik vermiş; fakat Allah’a iman etmemesi sebebiyle kendisini cehenneme odun olmaktan kurtaramamıştır.

Efendimiz’in (sas) amcasıdır. Efendimiz’in (sas) babası Abdullah ile amcası Ebû Leheb, baba bir kardeştir. Mekke’de dünyaya gelmiştir.(73)

Efendimiz’in (sas) amcaları içerisinde, Efendimiz’in (sas) Peygamberliğine yetişip iman etmeyen ve İslam’a karşı en acımasız tavırları gösteren tek amcasıdır. Halbuki, Peygamberlikten önce Efendimiz (sas) ile amcası Ebû Leheb’in arası çok iyiydi. Hatta iki oğlunu Efendimiz’in (sas) iki kızı ile nişanlamıştır. Fakat İslam ile birlikte Ebû Leheb kibrine yenilip İslam’a karşı savaş açmış ve bu nişanları bozmuştur.

İslam’a olan düşmanlığında karısı ile birlikte öyle bir ileri gitmiştir ki; kendisi ve eşi hakkında Tebbet Suresi nazil olmuştur.

“Ebû Leheb’in iki eli kurusun! Kurudu da. Malı ve kazandıkları ona fayda vermedi. O, alevli bir ateşte yanacak. Karısı da boynunda hurma lifinden bükülmüş bir ip olduğu halde ona odun taşıyacaktır.”

Efendimiz (sas) amcası ve yengesinin kendisine yaptığı bu zulum karşısında bile onlara hep merhamet ile yaklaşmış; her defasında “Amcacığım” diye hitapta bulunmuştur.

Ebû Leheb, Miladi 624 yılında iman etmeden vefat etmiştir.

73. Doğum tarihi tespit edilemedi.
Daha yeni Daha eski