Sivilce Duası

Sivilce Duası
Yüzde sivilce irin gibi yaralar çıktığında okunacak dua. Sivilcenin geçmesi için yapılacak duayı burada bulabilirsiniz. Sivilce, irin, yara-bere, çıban için okunması tavsiye edilen duayı buradan öğrenin.

Yüzde sivilce irin gibi yaralar çıktığında okunacak dua


Resulullah’ın zevce-i tâhireleriden biri anlatıyor: “Hz. Peygamber (s.a.v.) benim yanıma gelmişti. Parmağımda çıkan çıban benzeri bir yarayı görünce,
– Evde eğir otu var mı, diye sordu. Biraz vardı, gittim getirdim. Resulullah onu aldı ve yaramın üzerine koydu. Sonra bana şöyle dua etmemi emretti:

Sivilce Duası

“Allâhümme musağğıra’l-kebîri ve mükebbire’s-sağîri. Sağğir mâ bî”

‘Ey büyüğü küçülten ve küçüğü büyülten Allah’ım! Bende olanı küçült.’


Ben bunu okumaya devam ettim. Kısa bir zaman sonra parmağımdaki sivilce sönüp kayboldu.” (Ahmed b. Hanbel, el-Müsned, 5/370; Nesai, Amelü’l-Yevm ve’l-Leyle, n.1031)

Bu duada bir özellik görmekteyiz. Duâyı Efendimiz kendi mübarek diliyle okumayıp değerli hanımının kendine okumasını tavsiye etmiştir. Hz. Aişe (r.h) validemiz “Duayı okudum ve bendeki sivilce söndü”, yani iyileşti ve kayboldu demiştir. Bu dua yara, bere, çıban ve sivilce gibi şeylere ilaç ve merhem gibi şeyler sürülürken de okunmalıdır. Hem ilaç hem dua yaranın daha çabuk iyileşmesini sağlar vesselam.
Daha yeni Daha eski