Rızkı Arttırmak İçin 7 Yöntem

Rızkı Arttırmak İçin 7 Yöntem

Tüm dünya ekonomik olarak zor günler yaşıyoruz. Bir çoğumuz maddi olarak zor günler yaşarken, bazılarımız ise borç ve mali sıkıntılar içinde yaşadığımız için buda hayatımızı etkiliyor. Sizlerde bu zor dönemde kazandığınız rızkı arttırmak için yöntemler mi arıyorsunuz?

Rızkı Arttırmak İçin Yapılabilecekler

Rızkımızı Allah tahsis etmiş iken biz insanlar rızkımızı arttırmak için bir şeyler yapabilir miyiz? Allah’u teala insanın rızkı ezelden tahsis etmiştir. Hiç şüphe yok ki insanoğlunun rızkı bellidir. Ancak yine de merhametlilerin en merhametlisi ve dualarımızın cevap kapısı olan yaratıcımıza karşı yapacağımız dualar ve ibadetler ile rızkımızın artması için bir sebep yoktur. Unutmayın ki Rabbimizin gücü herşeye yeter. O halde yapılabilecek bazı şeyleri şöyle özetleyebiliriz:

1- Tevekkül (Yanlızca Allah’a Güven)

Tevekkül sözlük anlamı ile Allah’a güvenmek, yazgımızı ona bırakmak ve O’na boyun eğmek anlamına gelmektedir. Tevekkül Allah’a güvenip ona boyun eğdikten ve bütün tedbirleri aldıktan sonra Cenab-ı Allah’ın verdiği tüm neticelere razı olmaktır. Tevekkül eden insan Cenab-ı Allah’ın verdiği nimetlere razı olduğu için huzurlu yaşar ve dünya hayatının gelip geçici olduğunu bilir. Peygamber Efendimiz’in şu hadis-i Şerif’ini unutmamalıyız : "Eğer siz Allah’a, güvenilmesi gerektiği gibi güvenirseniz, kuşları rızıklandırdığı gibi sizi de rızıklandırırdı. Sabahları aç karnına yola çıkarlar, akşamları tok dönerler."

2- İbadet

Rızkımızın artması için yapılabilecek belki de en önemli şey ibadetlerimizin artması olacaktır. Her türlü ibadet rızkımızın artmasına sebebiyet verebilir. Genelde insan olarak bizler rızkımızın artması için sadece dua etmek ile yetiniriz. Sakın mümin kardeşim bu gaflete düşmeyin. Rızık bizlere Allah’ın verdiği bir nimet ise hiç şüphe yok ki O’na olan kulluk borcumuzu ödemek için ibadetlerimize sımsıkı sarılmalıyız. Sadece farz olan ibadetleri değil nafile ibadetlerimizi de arttırmalıyız. Peygamber efendimizin şöyle bir hadis-i şerifinin olduğu rivayet edilmektedir: "Allah buyuruyor ki, ey Âdemoğlu! Bana sürekli ibadet etmek için zaman ayır, kalbini kanaat ile doldururum, fakirliğini gideririm ve eğer böyle yapmazsan ellerini sürekli meşgul ederim ama fakirliğini gideremem."

3- İsraftan Kaçınmak

İsrafın her türlüsüne savaş açmak yine rızkı arttırmak için yapılacaklardandır. Yüce Yaratıcımız bizleri bu dünyaya bolluk içinde göndermiştir. Ancak yine sürekli artan dünya nüfusunun etkisi ile verdiği nimetler giderek azalmaktadır. Hiç şüphe yok ki Cenab-ı Allah sonsuz kudret eli ile bu nimetleri bollaştırabilir. Ama velakin bizlerin bu dünyaya asıl gelme amacı olan sınavımız için bu nimetlerin azalması gerekmektedir. Bu nedenle biz müslümanlar olarak bu nimetlerin kıymetini bilip zaruri olmayan her türlü nimetin harcanmasını önlemeliyiz. Öncelikle kendi evlerimizden başlayarak israfa savaş açmalıyız. Böylelikle rızkımız bollaşacaktır.

4- Sadaka ve Zekat Vermek

Zekat hiç şüphe yokki islamın şartlarından birisidir. Yılda bir verilen zekatın mallarımıza bereket verdiği aşikardır. Peygamber efendimiz zamanında yaşanmış ve ahir zamanda yaşanmış yüzlerce örnek vardır. Cenab-ı Allah zekatını verenin malını arttırmıştır. Bizlerde rızkın artması için zekatı ihmal etmemeliyiz.

Zekatın yanında sadaka vermeye de özen göstermeliyiz. Çünkü zekat yılda bir verilirken sadaka ise sürekli verilebilicek bir ibadettir. Cenab-ı Allah bakara suresinde şöyle buyurmaktadır: "Namazı dosdoğru kılın, zekatı verin; önceden kendiniz için hayır olarak neyi takdim ederseniz, onu Allah Katında bulacaksınız. Şüphesiz Allah, yaptıklarınızı görendir."

5- Akrabalık Bağlarını Sürdürmek

Ahir zamana girmeminiz etkisi ile belki de unutulan sünnetlerden olan akraba ziyareti rızkımızın artması için önemli araçlardan birisidir. Unutmayın peygamber efendimiz "komşusu açken tok yatan bizden değildir." demiştir. Komşusu için bunları söyleyen bir peygamberin ümmeti olarak malesef akrabalarımızı unutur olduk. Akrabalarımızın bir derdi mi var sıkıntısı mı var bilmez olmuşuz. Sıla-i Rahim olarak adlandırılan bu güzel sünneti unutur olduk. Bu sünneti unutmamalıyız ve unutturmamalıyız. Peygamber efendimizin şu hadis-i şerifi bizlere rivayet edilmiştir: "Kim rızkının bol olmasını ve ömrünün uzamasını isterse, sıla-i rahim yapsın."
 

6- Sabahları Erken Kalkmak

Sabahları erken kalkmak rızkımızın artması için güzel bir sünnettir. Peygamber efendimiz bir hadis-i şerifinde şöyle buyurmuştur: "Sabah uykusu rızka manidir." Hadis-i şerifte de açıkça belirtildiği üzere sabah uykusu rızkımıza manidir. Biz müslümanlar olarak peygamber efendimizin uyku düzenine uymaya çalışırız. Bu nedenle sabahları erken kalkmamız gerekir. Sabah namazına kalkan kişinin rızkı bol olacaktır. Değerli müminler inanın bir süre erken kalkmayı deneyin Cenab-ı Allah’ın izni ile bereketlendiğinizi göreceksiniz.

7- Ticarette Dürüstlük

Ticari faaliyetlerimizde dürüstlük yapmak yine rızkı arttırmak için önemli araçlardan birisidir. Müslüman her zaman dürüst olmalıdır. Ancak ticari faaliyetlerimizde daha fazla dikkat etmeliyiz. Çünkü ticaret yapmak peygamber efendimizin mesleğidir ve ondan bizlere miras kalmıştır. O ticari hayatında Muhammed-ül Emin olarak adlandırılmıştı. Bizler onun ümmeti olarak bu mirası devam ettirmeliyiz. Böylece Cenab-ı Allah bizlere rızık kapılarını sonuna kadar açacaktır.
Daha yeni Daha eski