Hilye-i Şerif Nedir? Faziletleri Nelerdir? Hilye-i Şerif Duası

Hilye-i Şerif Nedir? Faziletleri Nelerdir? Hilye-i Şerif Duası

Hilye-i Şerif
, Peygamber Efendimiz (s.a.v.)'in fiziki olarak tasvir edilmiş halidir. Efendimizin ağır hastalık geçirmesinin ardından kızının ağlayarak "senin gül yüzünü bir daha nasıl göreceğiz?" demesiyle Hz. Ali'ye (r.a.) yazdırdığı kelimelerin oluşmasıyla ortaya çıkan resimdir. Hilye-i Şerif okunduktan sonra salavatı şerife okunmaktadır. Yemen zırhı olarak da bilinen Hilye-i Şerif duası nedir? Faydaları nelerdir?

Hilye-i Şerif Nedir?

Bildiğiniz gibi Hz. Muhammed (s.a.v.) Efendimizin görsel olarak tasfir edilmesi uygun değildir. Ve kimse tarafından bu yapılamaz. Hilye-i Şerif duası da efendimizin fiziki ve ruhi özellikleri tasvir etmektedir. Bu yüzden İslam dünyası ve Müslümanlar arasında Hilye-i Şerif'in önemi oldukça büyüktür. Hz. Muhammed (s.a.v.) Efendimizi ruyada görmek kadar pek çok faydası olduğu bilinmektedir.

Hilye-i Şerif Duası Okunuşu

“Bismillahirrahmanirrahim

Kane ali radiyallahü anhü iza ve safennebiyye sallallahü aleyhi ve selleme gale: lem yekün biddavilil mümmeğidi vela bil gasiril müteredidi ve kane rabaten minel gavmi velem yekün bilcağdilgadadi vela bissebidi kane cagden racilen velem yekün bilmüddahhemi vela bil mükelsemi ve kane fil vechi tedvirun ebyedu müşrabün ed acül ayneyni ehdebü el eşferi celilül müşaşi velketedi ecradü zü mesru betin şesnül keffeyni velgada meyni iza mşa tegallea ke ennema yemşi fi sabebin ve izel tefete mea beyne ketifeyhi hatemünnübvve ti ve hüve hatemünnebiyyine ecvedünnasi keffa ve eşrahuhüm sadran ve esdagunnasi lehceten ve el yenühüm ariketen ve ekra mühüm ışraten men ra ahu bediheten ha behu ve men haledahü marifeten ehabbehu yegulü na ıtühü lem era gablehü vela bagdehu mislehu”

Hilye-i Şerif’i okumadan önce aşağıdaki salavat-ı şerif’in okunması gerekmektedir;

"Allâhümme salli alâ Muhammedin alâ Nuri Muhammed, Allâhümme salli Muhammedin akli Nuri Muhammedin fakülü Allâhümme salli alâ Muhammedin seyyidnâ Muhammedin desduri, Allâhümme salli alâ Muhammedin Duri Muhammedin Duri, Muhammedin cesedi, Muhammedin alâ cesedi. Birahmetike yâ Erhamerrahimin. Ve salamün alel mürselin Velhamdülillâhi Rabbil Âlemin. El Fatiha." şeklinde olmaktadır.

Bu duanın 3 kere okunması tavsiye edilmektedir. 3 kere okunması durumunda 2000 salavat okunmuş gibi sevap kazanılacağı rivayetler arasındadır.

Hilye-i Şerif Duası Anlamı

Hazret-i Ali (r.a.) Peygamber Efendimiz (sallahu aleyhi ve sellemin) özelliklerini anlatırken şöyle buyurmuştur:

Resulullah (s.a.v.) ne dikkat çekecek kadar uzun nede göze batacak kadar kısa idi. Halkın orta boylusu idi. Saçları ne kıvırcık ne tam düz idi; orta kıvırcıklıkta idi. Tıknaz değildi, yüzü de yuvarlak idi. Rengi kırmızıya çalan bir beyazlıkta idi. Gözlerinin siyahı çok siyahtı. Kirpikleri uzundu. El ve ayakları dolgundudu. Yürüdüğünde yokuştan iner gibi hızlıca yürürdü. Bir tarafa döndüğünde vücüdu ile dönerdi. İki kürek kemiği arasında peygamberlik mührü vardı. Peygamberlerin Sonucusu idi. İnsanların en cömerti idi. İnsanların arasında kalbi en rahat olanı idi. Lehçesi en doğru, tabiatı en yumuşak ve insanlar ile muaşereti en ikramlı olanı idi. O'nu ansızın gören ondan korkardı. O'nu tanıyan ise severdi. O'nu anlatmaya çalışan anlatmaktan aciz kalınca; "Ne O'ndan önce nede O'ndan sonra bir benzeri görmedim" derdi. Allah'ım Rahbet Peygamberi ve ümmetin şefaatçisi olan Hazret-i Muhammed'e ve bütün tertermiz âline ve ashabına ve bütün nebilere ve resullere rahmet ve emniyet indir.

Hilye-i Şerif Duası Faziletleri

Hz. Ali'den rivayet edilen bu hadis-i şerif ile Efendimiz'in (s.a.v.) mübarek şemâili şerifini dile getiren Hilye-i Şerif'in, insanların üzerinde, evlerinde ve işyerlerinde bulundurmaları huzur, saadet ve bereket vesile olacağına, o mekânın afetlerden muhafaza olunacağına inanılmaktadır. Osmanlı zamanında özellikle yeni evlenenlere mutluluk getirmesi için hediye edilmesi en güzel ve anlamlı şeylerden birisi olmuştur.

Her kim onları yükseğe kaldırıp bakarsa ve bana muhabbetle bağlanırsa Allahu Teala ona cehennemi haram kılar,o kişi kabir azabından emin olur.

Mahşer günü çıplak olarak haşre girmez,sırat köprüsünü yıldırım gibi geçer ve benimle birlikte cehennete girer.O kişi yönetici ise muradına erer.

Allahu Teala ona düşmanlarına karşı yardım eder.Butün şeytanların şerrinden korur.Her korkusundan emin olur.Her kim bunları yanında taşırsa Allahu Teala And cennetlerini ona konak yapar.

Ulemanın beyanına göre içinde Peygamber Efendimiz (s.a.v.) in cemal-i şerifi bulunan eve felaket uğramaz,şeytan ve fakirlik girmez,ateşte yanmaz.

Üzerinde taşıyan kişi her türlü müsibetten korunur.

Ömür ve devleti uzun olur.

Ahiret belalarından emin olur.Her ne niyetle kırk gün okursa muradı hasıl olur.

Ölümden sonra kefenine koyduan kabir azabı görmez.Yetmiş melek ona dua ve istiğfar eder.
Daha yeni Daha eski