Çay Nasıl Demlenir? Altın Kuralları ve Püf Noktaları

Çay Nasıl Demlenir? Altın Kuralları ve Püf Noktaları

En güzel ve lezzetli çay nasıl demlenir? Çay demlemenin altın kuralları ve püf noktaları nelerdir? Türk çayı nedir? Çayın güzel olması için ne yapılır? En güzel çay hangi demlikte güzel?

Dünyada çay kültürünün en yaygın ve en yoğun olduğu ve çayın en çok tüketildiği ülkelerden biri hiç şüphesiz Türkiye’dir. Çok sayıda çay demleme yöntemi bulunuyor. Farklı çay demleme yöntemleri çayın tadını da değiştirebiliyor. Peki, en iyi ve lezzetli çay nasıl demlenir?

En Güzel Çay Nasıl Demlenir?

Teorik olarak, bir fincan veya bir demlik çay yapmak çocuk oyuncağı gibi görünüyor. Ancak, aslında iş göründüğü kadar basit değil. Doğru şekilde yaparsanız lezzetli bir fincan çay alırsınız ama yanlış yaparsan acı veya bayat bir tat elde edersin. Bu mükemmel lezzetin tadını çıkarmanıza yardımcı olmak için, ideal demleme için adım adım uyulması gereken 5 altın kuralı yazımızda listeledik.

Peki ya ihtiyacımız olan malzemeler: çaydanlık, su, siyah çay ve isteğe bağlı şeker. İşte güzel, lezzetli ve tavşankanı çay nasıl demlenir…

1. Kaliteli çay ile başlayın.

Belki biraz daha fazla para harcayabilirsiniz ama inanın buna değer. Çayı aldıktan sonra aromasını kaybetmemesi için hava almayan bir kapta oda sıcaklığında saklayın.

2. Tatlı su kullanın.

Çayın tadını çıkarabilmesi için oksijene ihtiyacı vardır. Bu nedenle her zaman lezzetli bir çay demlemek için organik ya da arıtılmış tatlı su kullanın ve su ısıtıcısında kalan suyu kesinlikle tekrar kaynatmayın. Suyu yeniden kaynattığınızda oksijenini kaybeder ve geriye metalik bir tada sahip olabilen yumuşak bir çay kalır.

3. Suyu doğru sıcaklığa ısıtın.

Poşet çayınızın veya açık siyah çayın üzerine kaynar su dökmek çayı yakabilir, bu da lezzetli tatlarının salınmasını engeller ve acı bir tat verir. Genel olarak kural, siyah çay için yaklaşık 96°C ila 100°C ve yeşil çay için yaklaşık 75°C ila 85°C su kullanmaktır.

Çay demlenirken önce çay ve ardından kaynamış suyun konulması sık yapılan hatalardan birisi olarak biliniyor. Çünkü bu sayede çay demlenmiş değil, haşlanmış oluyor. Önce kaynamış su demliğe dökülür, ardından da çay eklenirse bu sefer demleme işlemi gerçekleşmiş oluyor.

4. Çay miktarını dikkatlice ölçün.

İyi bir kural, kişi başına 1 çay poşeti veya 1 çay kaşığı gevşek yaprak çay bir demlik içindir. Orta boy demlikler için 5 yemek kaşığı, küçük demlikler için ise 1 veya 2 yemek kaşığı çay ilave edilebilir.

5. Çayın tavsiye edilen süre kadar demlenmesini sağlayın.

Her çay türünün kendi ideal demleme süresi vardır, bu nedenle paket üzerindeki demleme talimatlarına bakabilirsiniz. Ayrıca çayınızı demlikte çok uzun süre demlememeye dikkat edin. Demlediğiniz çaya 1 tatlı kaşığı ya da bir küp şeker eklemek çayın acısını almaya yardımcı olur.

Alt demlikteki su kaynadıktan sonra altını kısın. Üst çaydanlığı alın ve yukarıda belirtilen çay-su oranına göre çay yapraklarını veya çay poşetlerini ekleyin. Ardından, çay yapraklarının üzerine sıcak suyu dökün ve hepsini ıslatın.

Demleme işlemi gerçekleştirirken, su olabildiğince yukarıdan dökülmelidir. Hava ile temas eden ve ideal ısıya sahip olan su, iyi bir demleme sağlayacaktır. Bu sayade alt demlikteki su kaynarken üst demlikteki çay çöker, demlenir ve kıvama gelmiş olur.

Diğer başarılı bir yöntem ise çayın üzerine sıcak suyun değil, sıcak suyun üzerine kuru çayın ilave edilmesi gerekir. Bu uygulama da çayın aniden haşlanmış olmasını engelleyebilir.

Üst çaydanlığın kapağını kapatın. Alt çaydanlıkta kalan su azsa üzerine biraz su ekleyin. Alt çaydanlığı tekrar ocağa, üstteki çaydanlığı da onun üstüne koyun. Aşağıdaki çaydanlıktaki su, demleme sırasında kaynamalıdır, bu nedenle gerekirse ısıyı artırın.

Ortalama 10-15 dakikalık bir bekleme süresinin ardından çayınız servis edilmeye hazır hale gelir. Bu şekilde en iyi aromayı elde edersiniz ve çayın tadı acı olmaz.

Nefis bir çay demledikten sonra size kalan tek şey sıcak lezzetli çayınızın tadını çıkarmak!

Türk Çayı Nasıl Servis Edilir?

Geleneksel olarak Türk çayı, ince camdan yapılmış küçük lale biçimli bardaklarda servis edilir. Çayı servis ederken önce çaydanlığın üstünden ajda bardak da denilen ince belli bardağa 1/3 oranında çay dökülür. Bu şekilde bardağın yaklaşık 1,5 parmaklık bir kısmı çayla doldurulmuş olur.

Eğer çayı daha koyu veya yoğun seviyorsanız biraz daha dem katarak hazırlayabilirsiniz. Bu da yaklaşık 2, 2.5 parmaklık bir orana tekabül eder. Ardından ince belli bardağın üzerine çaydanlığın altından su eklenir.

Çay ve su oranı tamamen kişisel tercihe bağlıdır ancak damak zevkinizi bulmak için yüzde elli oranından başlayabilirsiniz. Daha güçlü bir çay için daha fazla çay, daha hafif bir tat için daha fazla su eklemelisiniz.

Ağırlıklı olarak Türk çayına eklenen tek ilave tat şekerdir. Bu nedenle çay servis ettiğiniz tepsiye şekerlik koymak adettendir. Ancak günümüzde çayda şeker kullanmaktan kaçınan insanların sayısı giderek artıyor. Bazı insanlar çaylarına çok küçük limon parçaları eklemeyi veya birkaç damla limon suyu sıkmayı da tercih edebilir, ancak bu daha az yaygındır. Ek olarak, çok daha az ölçüde, bazı insanlar çaylarına bir parça karanfil ekleyebilir.

İkili Çaydanlık Olmadan Türk Çayı Yapabilir miyim?

Evet veya hayır. Evet, çünkü mutfağınızda üst üste istiflenebilen diğer tencere, Kettle veya cezve gibi malzemeleri Türk çayı yapmak için de kullanabilirsiniz. Ama aynı zamanda hayır, çünkü her halükarda ikili bir sisteme sahip olmanız gerekiyor çünkü demlenmesi ısı kaybetmeden veya kazanmadan kaynar su üzerinde olmalıdır. Siyah çayı tek bir demlikte demlerseniz İngiliz çayı olur.

Türk Çayına Süt Eklenir mi?

Hayır, dilerseniz deneyebilirsiniz ama Türk çayı süt ilave edilmeden içilir.

Türk Çayı Sağlığa İyi Gelir mi?

Evet. Türk çayı siyah çaydır, bu nedenle siyah çayın sağlayabileceği tüm sağlık yararlarını içerir. Türk çayı, flavonoidler ve theaflavinler içeriği sayesinde kanser riskini azaltmaya ve kanserli hücreleri azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca polifenol içeriği nedeniyle hücrelerin DNA hasarından korunmasına yardımcı olur. Siyah çayın kafein seviyesi kahveden daha düşüktür, bu nedenle daha dengeli bir uyanıklık artışı sağlar. Kafein ayrıca baş ağrılarını hafifletir ve zihinsel sağlığı destekler.

Besin değerine gelince, siyah çay olan Türk çayı polifenoller, manganez, florür, kafein, potasyum, proteinler, karbonhidratlar, amino asitler ve magnezyum ve çinko gibi çeşitli mineraller içerir. Ayrıca kateşinler, tanenler ve guanin içerir.

Porselen Çay İçin İyi mi?

Rengi, tadı, aroması ve lezzeti iyi bir çay demleyebilmek için önce demlik tercihinin yapılması gereklidir. Çaydanlıklar birçok farklı malzeme ile karşımıza çıkarken, çay demlemek için en iyi malzemenin porselen olduğu yüzyıllardır bilinen bir gerçektir. Bu yüzden hemen hemen her çay severin mutfağında en az bir porselen demlik bulunur.

Çayın aromasını tam olarak vermesi için en ideal malzeme porselen demliklerdir. Porselen çay takımı, siyah çay, yeşil çay, beyaz çay, sarı çay ve hafif oolonglar gibi hafif ve yumuşak çaylarla kullanım için idealdir.

Çay demleme şampiyonları tarafından tavsiye edilen porselen demliklerin bulunamadığı yerlerde ise emaye demlikler tercih edilmelidir. Ayrıca bakır demlikler de çayın lezzetini verebilme konusunda oldukça başarılıdır.

Çay Yaparken Ne Yapılmamalıdır?

Dünyanın en pahalı çayını alabilirsin ama doğru demlemezseniz hiçbir işe yaramaz. Burada, insanların genellikle çay demlerken yaptıkları yaygın hataları ve mükemmel çayı demleyebilmeniz için bu hatalardan nasıl kaçınacağınızı ele alacağız.

Açık siyah çayınızı veya poşet çaylarınızı her zaman hava geçirmez bir kapta, tercihen metal bir kabın içine yerleştirilmiş bir kese içinde saklayın. Çay yapraklarını doğrudan cam bir kavanoza veya metal bir kutuya boşaltmayınız, ısıdan ve direkt güneş ışığından uzak tutunuz.

Türk Çayı Nedir?

Doğu Karadeniz Bölgesi olarak adlandırılan Türkiye’nin kuzey doğu bölgesinde yetişen Türk çayı, Camellia sinensis’ten yapılan bir tür siyah çaydır. Bu siyah çay genellikle, çaydanlıkta veya semaverlerde demlenir ve çok ince camdan yapılmış lale şeklindeki küçük bardaklarda servis edilir.

Çaydanlığın görece olarak daha küçük olan üst kısmında çay yaprakları ve sıcak su bulunur ve burası demlemenin yapıldığı yerdir, alt kısmında ise çayı sıcak tutmak için kaynar su bulunur. Bu kaynar su aynı zamanda servis yapılırken çayın sertliğini ve açıklığını ayarlamak için de kullanılır.

Türk çayı, İran ve Rus çaylarına benzer ve Çin çayı ve İngiliz tarzından farklı olarak ikili çaydanlıkta demlenir. Türkiye’de çay yapmak için çoğunlukla yerli çay bitkileri kullanılır, ancak kişisel tercihe göre herhangi bir bölgenin herhangi bir siyah çayı kullanılabilir.

Türk çayının demlemesinde gerçek bir çay tadına sahip olmak için poşet çay yerine gevşek çay yaprakları kullanmak önemlidir. Çay poşetleri çay yapmak için kullanılıyorsa, poşetin yapıldığı malzemenin aroması demleme sırasında suya salınacağından çayın tadı olması gerektiği kadar güzel olmayacaktır.

Suya gelince, filtrelenmiş veya şişelenmiş su, içinde bazı kokular ve kimyasal tatlar olabilen musluk suyuna kıyasla daha iyi bir tat verir. Ancak kaliteli bir musluk suyunuz varsa, Türk çayı demlemek için musluk suyu da kullanabilirsiniz. Mükemmel Türk çayı yapmak için suyun nasıl tedarik edildiğinden çok kalitesi önemlidir.

Su yaşam iksiridir ve çayınızın temelidir. Çayınızı yapmak için daima organik ya da arıtılmış tatlı su kullanın, kaynamış su kullanmayın. İçme suyunun aşırı derecede klorlu olduğu bir şehirde yaşıyorsanız, çayınızı yapmak için şişelenmiş su kullanın. Su arıtma cihazınızdan aldığınız suyu kullanmak güvenlidir. Ancak arıtılmış su doğal oksijenden yoksundur ve asla iyi bir fincan çay ile sonuçlanmaz. Bu nedenle, suyun temiz bir tada sahip olduğundan emin olun.

Çay suyunu fazla kaynatmamaya özen gösterin. Çay yapma sürecinin açık ara en kritik kısmı olan suyunuzu doğru sıcaklığa ısıtmak, çay yapraklarından doğal tatları çıkarmanızı sağlayacaktır. Elektrikli su ısıtıcınız varsa, suyu kaynatmak için kullanın. Aşırı kaynama ihtimali olduğu için suyu gözetimsiz bırakmayın; bu olduğunda, sudaki oksijen kaybolur.

Çay yapraklarını pişirmekten veya haşlamaktan kaçının. Uzun süre ısıda bekletilen çay aşırı demleme ile sonuçlanan çayı pişirecektir. Gazlı ocakta çay yapıyorsanız, suyu kaynama noktasına getirin ve kapatın, çay yapraklarını ekleyin ve çaydanlığın kapağını kapatın. İstenilen seviyede demlenmesine izin verin ve sonra servis yapın.
Daha yeni Daha eski