Çocuklar Namaza Nasıl Alıştırılmalı?

Çocuklar Namaza Nasıl Alıştırılmalı?

Özellikle yeni anne ve baba adaylarının merak konusu olan “Çocuklar namaza nasıl alıştırılmalı?”, “Çocuklara namaz nasıl öğretilmeli?”, “Çocuklar nasıl namaz kılmalı?” gibi konulara değineceğimiz bu yazımızda çocuklu anne babalara çocukları için tam anlamıyla rehber olabilecekleri noktalara değindik.

Öncelikle anne ve babalar çocuklarını namaza alıştırırken onları sıkmamalı, zorlamamalıdırlar. Bu konuda anne ve babalara çok önemli görevler düşmektedir. Ebeveynler çocuğu namaza alıştırmadan önce; namaz nasıl kılınır, neden namaz kılınmalı, kimin için ve kime karşı namaz kılmalıyız gibi bilgiler çocuğa anlayabileceği bir şekilde sade bir dille anlatılmalıdır.

Çocuklar Namaza Nasıl Alıştırılmalı? Nasıl Bir Yol İzlenmelidir?

Ebeveynler çocuğunu namaza alıştırırken çocukları teşvik etmek, istekli hale getirmek için beraber namaz kılabilirler. Bu dönemde çeşitli akılda kalıcı yöntemlerle çocuğa namaz sureleri ezberletilebilir. Doğru okuyacağı her sure için çocuk ödüllendirilebilir.

Onları namaza teşvik etmek için belirli saatlerde düzenli aralıklarla ve bunu alışkanlık haline getirerek çocuklarla sohbet zamanları oluşturup birlikte bu konular üzerine konuşulabilir. Böylelikle çocuk aklındaki soru işaretlerine bu sohbetlerde cevap bulabilecektir.

Çocukları namazdan bıktırmamak için ilk başta bir vakitle başlanabilir, sonradan arttırılarak beşe çıkartılabilir. Burada önemli olan çocuğu sıkmadan onu namaza alıştırabilmektir. Namaz da tıpkı yeme içme, okul, temizlik gibi hayatın olmazsa olmaz bir parçası şeklinde çocuğa aşılanmalıdır.

Çocukları namaza başlatırken özellikle yaz aylarında başlanabilir. Çünkü yaz aylarında çocuklar oynayarak vakitlerini geçirdikleri için ve gündüzlerde uzun olduğu için namaza bu aylarda başlanabilir.

Çocuk namaz kılmak zorunda bırakılmamalı. Neden namaz kılınması gerektiğini bilerek kendi isteğiyle bunun bilincinde olarak kılmalıdır. Aksi durumda zorla namaz kıldırılırsa zamanla çocuk namaz kıldım diyerek anne babasına yalan atabilir.

Çocuk her dönemde anne ve babasını örnek alır. Bu yüzden anne ve babalar çocuklara namaz kılarak örnek olabilirler. Eğer anne ve babalar namazı bırakırsa çocukta bunları taklit edebilir ve namazı bırakabilir. Anne ve babalar çocuğa iyi örnek olmalılar çünkü çocuğun geleceğini onlar oluşturur. Unutulmamalıdır ki temel sağlam atılırsa bu bozulmadan devam edebilir ve “Çocuk namaza nasıl alıştırılmalı?” gibi tedirgin edebilecek sorular ortadan kalkar.
Daha yeni Daha eski