Ebu Kuhafe (r.a.)

Ebu Kuhafe (r.a.)

Ebû Kuhâfe, Hz. Ebû Bekir’in babasıdır. Ebû Bekir’in (r.a.) bütün ailesi Müslüman olduğu hâlde, Ebû Kuhâfe Mekke’nin Fethi’nden sonra Müslüman oldu.

Mekke fethedildiğinde Hz. Ebû Bekir, babasının elinden tutarak Peygamberimizin huzuruna getirdi. Çok yaşlıydı, üstelik gözleri de görmüyordu. Peygamberimiz onun yorulmasını hoş karşılamadı. Hz. Ebû Bekir’e, “Allah sana merhamet etsin! Babanı evinde bıraksaydın, buraya kadar yormasaydın... Ben onun yanına giderdim.” buyurdu. Hz. Ebû Bekir ise, “Yâ Re­sû­lal­lah, sizin ona kadar gitmenizden, onun size kadar yürüyüp gelmesi daha uygundur.” dedi. Peygamberimiz, Ebû Kuhâfe’yi önüne oturtup, “Ey Ebû Kuhâfe, Müslüman ol, huzura kavuş.” buyurdu. Ebû Kuhâfe hemen Kelime-i Şe­hadet getirerek Müslüman oldu. Böylece Hz. Ebû Bekir’in ailesinden Müslüman olmayan hiç kimse kalmadı.

Ebû Kuhâfe (r.a.), Mekke’de kaldı. Peygamberimizin vefatından sonra Müslümanla­rın, oğlu Hz. Ebû Bekir’e biat ettiğini öğrenince, “Şu bir hakikattir ki, Allah’ın verdiği­ne engel olabilecek yoktur. Allah’ın vermediğini de verebilecek yoktur.” diyerek Allah’a şükretti.

Hz. Ebû Kuhâfe, Ebû Bekir’in (r.a.) vefatından sonra, Hicret’in 14. yılında 97 yaşındayken vefat etti.

Allah ondan razı olsun! [1]

[1]Üsdü’l-Gàbe, 3: 374; Tabakât, 3: 184.
Daha yeni Daha eski