Namazda Konsantrasyon İçin 10 İpucu

Namazda Konsantrasyon İçin 10 İpucu

Namaz, Allah’tan (c.c) paha biçilemez bir nimet olarak düşünülebilir. Namaz değer verilmeyen ve ihmal eğiliminde olunan bir ibadet olmaktadır. Bir çoğumuz namaz kılarken konsantre olamamaktan, namazı huşu içinde kılamamaktan yada namazda konsantrasyon sorunu yaşadığından şikayetçidir. Sizler için namazda konsantrasyon konusunda yardımcı olacak 10 pratik ipucunu bir araya getirdik.

1.Sünnet Namazlarını da Kılın

Namaz sırasında ortaya çıkan yaygın sorunlardan biriside namazda konsantrasyon kaybıdır. Biz insanlar Yüce Allah’a odaklanmak yerine istenmeyen dünya nimetlerine odaklanma eğilimindeyiz. Durum böyle olunca farz namazlardan önce en az iki rekat sünnet namazı kılmak namaza olan bağımlılığımızı artıracak bir ibadet olabilir. Yani sünnet namazları namaza konsantre olabilmek için veya namazı huşu içinde kılabilmek için bir pratik yada bir alıştırma olarak kullanılabilir. Böylece farz namazına daha fazla dikkat edebilirsiniz. Yani ne kadar çok namaz kılarsak o kadar pratik yapmış oluruz.

2.Namaz Surelerinin Anlamlarını Öğrenin

Kur’an-ı Kerim eşsiz bir kitaptır. Güzelliği ve ritmi nedeniyle herkesi kendisine çekebilme özelliğine sahiptir. Yine de onun anlamını da bilmek önemlidir. Yüce Allah’ın bizlere tam olarak ne demek istediğine odaklanırsak ondan daha fazla zevk alacağımız muhakkaktır. Unutulmamalıdır ki Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim Allah’ın kelamından başka bir şey değildir.

3.Sık Sık Okumadığınız Sureleri Okumaya Çalışın

Şöyle bir durum ortaya çıkmış durumda. İnsanlar namazlarda sürekli aynı süreleri okudukları için bu süreleri hızlıca okumakta ve adeta namazı geçiştirmektedir. Şimdi düşünün sık sık okumadığınız neredeyse unutmaya yüz tutmuş bir süreyi okurken daha dikkatli olmazmısınız? Çünkü o süreyi neredeyse unutmak üzeresiniz. Böyle olunca yanlış okumamak için daha dikkatli ve daha fazla konsantre olmak zorundasınız. Yani o süreyi hatırlamak için sadece ve sadece o süreye odaklanmak zorunda kalırsınız.

4.Son Namazınızmış Gibi Kılın

Kıldığınız namazı son namazınızmış gibi kılın. Düşünsenize bu namazdan sonra başka namaz kılabileceğinizin garantisi var mı? Böyle bir garantiyi kim verebilir ki? Şu anda kalp krizi geçirmeyeceğinizin garantisi var mı? O halde kim son namazını kıldığı en mükemmel namaz olarak kılmak istemez. Kıldığımız tüm namazları son namazımız kabul edelim ve namazlarımızı ona göre konsantre olarak kılalım.

5.Namaza Başlamadan Önce Tüm İhtiyaçlarınızı Tamamlayın

Namaza başlamadan önce tüm ihtiyaçlarınızı karşıladığınızdan emin olun. Örneğin namazdan önce aç yada susuz iseniz, namaz sırasında bu konulardan endişe duymamanız için mutlaka yemeğinizi yiyin veya suyunuzu için. Unutmayın böyle yapmanız sizin namaza odaklanmanıza yardımcı olacaktır.

6.Namazda Konsantrasyon Dağıtan Sebepleri Tespit Edin

Namaz sırasında dikkatinizi dağıtan sebepleri mutlaka tespit etmeye çalışın. Örneğin; namaz sırasında sesin gelmesi dikkatinizi dağıtıyorsa sessiz bir ortam bulup namazınızı orada kılmaya özen gösterin. Yada namaz sırasında cep telefonunuzdan gelen bir bildirim dikkatinizi dağıtıyorsa, namaza başlamadan önce mutlaka ama mutlaka cep telefonunuzu sessize alın. Bu dikkat dağıtıcı sebepleri tespit ederek onları ortadan kaldırın ve namazınızı huşu içinde kılmak için sizi engelleyen sebepleri ortadan kaldırın.

7.Namazı Cemaat İle Kılmaya Özen Gösterin

Namazı bireysel olarak kıldığımız zaman şeytanın konsantrasyonunuzu kolayca bozabildiğini unutmayın. Fakat cemaat ile namaz kıldığınız da beraberlik duygusu hissedersiniz. Böyle olunca şeytan tarafından kolayca oltaya gelmemiş olursunuz. Peygamber efendimizin şu hadis-i şerifini asla unutmayalım.

“Muhakkak ki şeytan insanın kurdudur, tıpkı tek kalan, sürüden uzaklaşan, kenarda olan koyunu alıp giden davar kurdu gibi. Sakın bölünmeyin. Cemaatin, umumun, mescidin yanında olun.”
 
8.Allah’ın(c.c) Önünde Olduğunuzu Unutmayın

Namaz sırasında Allah(c.c) ile iletişim kurduğunuzu ve onun önünde olduğunuzu asla unutmayın. Unutmayın ki Allah’ın merhameti öfkesinden daha fazladır. Ancak yine de cehennem azabı çekilmezdir.

9.Temiz Bir Elbise Giyin, Parfüm Sıkın

Peygamber efendimizin sünnetine uyarak namaz kılmaya başlarken temiz bir elbise giyin. O alemlerin efendisi olarak namaz kılmadan önce temiz bir elbise giyer ve parfüm sıkınırdı. O hiçbir zaman namaz kılarken Allah’ın huzurunda olduğunu unutmazdı ve Allah’ın huzuruna temiz elbiseler ile çıkmak isterdi.

10.Allah’a Dua Edin ve Ondan Yardım İsteyin

Namazdan sonra mutlaka Allah’a dua edin ve ondan yardım isteyin. Son zamanlarda görülmektedir ki namaz kıldıktan sonra dua etmeyen kişi sayısı bir hayli artmaktadır. Düşünsenize kim sabahtan akşama kadar çalışıp emeğinin karşılığını almak istemez ki. Namaz kıldıktan sonra dua etmemek de aynı bu örnekte olduğu gibi emeğinin karşılığını almamak değil mi? O halde namazdan sonra ona dua edin. Sadece kendiniz için değil, namazınızı huşu içinde kılmak ve namazda konsantrasyon sağlamak için de dua edin. Unutmayın ki yukarıdaki tüm yöntemleri uygulasanız bile Allah’ın yardımı olmadan hiçbir şey mümkün değildir.

Allah hepimizin kıldığı ve kılacağı tüm namazları kabul eylesin. Selam ve Dua ile
Daha yeni Daha eski